Dlaczego warto

Największą zaletą nart biegowych jest ich wszechstronność oraz poczucie wolności, jakie wyzwala uprawianie tej dyscypliny. Jest niezwykle przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. W przeciwieństwie do nart zjazdowych nie potrzebujemy dojeżdżać na wyciąg, wykupować karnetów. Możemy bowiem biegać zarówno po przygotowanych, jak i nieprzygotowanych trasach (używając w tym celu  szerszych nart śladowych). Biegając na biegówkach rozwijamy też więcej grup mięśniowych naszego organizmu niż zjeżdżając ze stoku. Jest to bowiem typowy sport aerobowy, tzn. pomaga w polepszeniu naszej kondycji, wytrzymałości oraz w utrzymaniu ładnej sylwetki. Jednocześnie korzystnie wpływa na układ oddechowy, krwionośny i odpornościowy. Co istotne, sport ten jest mało urazowy.

Narciarstwo biegowe może być sportem niemal dla każdego. Zarówno tempo jak i styl jazdy dobieramy stosownie do własnych możliwości. Możemy biegać, ale też chodzić na nartach, wszystko zależy od znajomości technik narciarstwa biegowego i naszej kondycji. Oczywiście jak w każdej dyscyplinie sportowej zaleca się podnoszenie swoich umiejętności w zakresie techniki oraz wytrzymałości. Wówczas taka aktywność przynosi najwięcej satysfakcji oraz korzyści zdrowotnych.

Osoby początkujące powinny wybierać trasy spokojne, po płaskim terenie. Stopniowo, wraz z umiejętnościami, można biegać po terenach o większym stopniu nachylenia, zarówno podchodzić, jak i zjeżdżać.

Wraz z sukcesami Justyny Kowalczyk obserwujemy coraz większe zainteresowanie narciarstwem biegowym w Polsce. Co za tym idzie – powstają trasy narciarskie oraz imprezy masowe. W Polsce najbardziej popularny jest Bieg Piastów w Jakuszycach (Góry Izerskie). W Bieszczadach zaś Bieg Lotnika w Ustjanowej k. Ustrzyk Dolnych. Ponadto w Bieszczadach od kilku lat odbywają się zawody biegaczy narciarskich w terenie dość nietypowym, bowiem po trasie kolejki wąskotorowej oraz kilku jeszcze innych miejscach.

Poznaj naszą ofertę